Kaminari Inabikari Ryu

Letný výcvikový tábor 2021

Termín: 2.8. - 7.8.2021

Miesto konania: okres Banská Štiavnica, obec Podhorie - Žakýl.

Zraz: 1.8.2020 v časti Žakýl, pred domom č. 135 s odchodom do výcvikového priestoru o 16:00 hod alebo priamo vo výcvikovom priestore.

Doprava: individuálna (vlakom - Žiar nad Hronom, autobusom - Žiar-Štiavnica, BA-Štiavnica, v obidvoch prípadoch prechádza cez Podhorie).

Ubytovanie: vlastné vo voľnej prírode - sieť na spanie pre stálych účastníkov.

Strava: vlastná.

Výstroj: vhodné oblečenie do každého počasia, pevná obuv (na boso pri otužilých chodidlách), zabezpečenie vlastného ubytovacieho priestoru pred vlhkosťou, prostriedky pre vytvorenie ohňa a iné vhodné predmety. Stály účastník – železná rezerva.

Výzbroj: dýka, prípadne viacúčelový sekáč, ďalšie podľa vlastného uváženia – stály účastník: poľná lopatka, sekera.

Nedovolené: variče na palivo, ktoré nie je bežne dostupné v prírodnom prostredí, pokiaľ neslúži, ako núdzový vykurovací prostriedok mimo takého, ktorý obsahuje plynné palivo (propán, bután, propán/bután).

Náplň výcviku: Drevený predlakťový štít

VŠEOBECNÉ INFORMÁCIE

Základ štítu je zhotovený zo škárovky (lepená doska), ktorá je možné kúpiť s hrúbkou od 18 – 28 mm v rôznych šírkach a dĺžkach – smrek, borovica, buk. Buk je tvrdé drevo, preto bude mať vyššiu hmotnosť oproti ihličnatým. Vrchné spevnenie štítu je robené z bukového, alebo dubového dreva (iné tvrdé drevo), ktoré tvorí upravená doska s hrúbkou 20 – 25 mm (prah do dverí). Opory pre predlaktie sú z mäkkého dreva pre lepšiu absorpciu nárazov (hrúbka 20 – 25 mm) a madlo pre držanie z dreva podľa ľubovôle zhotoviteľa. Výstelka pre predlaktie, vrátane bokov a pod rukou, je pokrytá hrubšou pevnou látkou (plátno) prichytená klincami so širokou hlavou. Samotná výstelka je tvorená izolačnou podložkou pod podlahu s hrúbkou 2 – 3 mm, buď v jednej, prípadne dvoch vrstvách. Upínací popruh na predlaktie šírkou od 25 mm z materiálov – koža, polyamid, výplet so šnúr, najlepšie s doťahovaním, ktoré je najvhodnejšie umiestniť na spodnej strane štítu (pod rukou).

MERANIE

Predlaktie s dlaňou a vystretými prstami (bez palca) položíme na dostatočne veľký papier a obkreslíme ho ceruzkou. Odmeriame si vzdialenosť od okraje ceruzky po jej hrot, čo bode robiť navýšenie obrysu ruky v závisí od ceruzky – cca 5 mm a vnútornú časť opory (žľabu) pre predlaktie. Navýšenie predlaktia, nám už urobí prípravu pre výstelku predlaktia, ktorá bude zmäkčovať a čiastočne pohlcovať nárazy. Pokiaľ vystielací materiál bude hrubší pridáme o toľko milimetrov viac. Zároveň musíme rátať so zväčšením predlaktia v teplom období, preto je vhodné mať väčšiu vôľu.

Na palcovej strane predlaktia zakreslíme vnútorný okraj ramennej časti ruky, ktorá je opretá kolmo na predlaktie, čo umožní otočenia a opretia štítu o ramennú časť ruky, bez zastavenie sa na opore predlaktia. Ak máme vypracovanejšie svalstvo, tak berieme do úvahy aj vyššiu časť ramena nad predlaktím, čo je zhruba dva prsty nad lakťovou jamkou. Opora predlaktia svojou dĺžkou nemá zamedzovať pohybu zápästia a prichytenie madla, preto začína tesne za zápästím. Výšku predlaktia odmeriame v jeho najvyššej časti a to tak, že ho oprieme o stenu a v tejto pozícii prevedieme meranie, obdobne zmeriame aj výšky úchopu rúčky (drevený meč – má oválny tvar rúčky) v jeho spodnej časti. Pozíciu hánok a presné postavenia rúčky zakreslíme aj pri meraní na papier, čo nám dáva uchop pre madlo a jeho výšku nad štítom s prirátaním výšky zmäkčenia. Predná časť štítu od prstov dlane je vzdialená na dva prsty, ktoré sú merané presne na ich skutočnú šírku, pričom nie je uvedené o ktorý prst, alebo prsty sa jedná (výber zhotoviteľa). Obdobne je to u vzdialenosti prstov na konci štítu, kde od lakťa je ešte pridaná šírka dlane aj s palcom. Šírka štítu sú tri priložené šírky dlane aj s palcom.

NÁKRES

Prvý obrázok ukazuje celkový tvar štítu aj s jeho jednotlivými rozmermi pre zhotovenie, zároveň prierez štítom bez opôr predlaktia a madla.

A. Celková dĺžka štítu – od lakťa po koniec prstov vystretej ruky + šírka dvoch prstov, od lakťa šírka dlane s palcom + šírka dvoch prstov
B. Zníženie oblúku – buď od konca šírky B, alebo šírky D, ak chceme nechať šírku D rovnú
C. Šírka dlane s palcom
D. Šírka dlane
E. Oblúkový pokles – šírka malíčka
F. Najširšia časť predlaktia pri obkreslení
G. 1/3 celkovej dĺžky A

Obrázok 1

Druhý obrázok upresňuje jednotlivé časti štítu:

č.1.
H. – celková dĺžka opory predlaktia, od zápästia po lakeť
P. – 2/3 O.
J. – umiestnenie upínacieho popruhu v najvyššej časti predlaktia, kedy stredom svojej šírky prechádza výškovým zaznačením, ak šírka popruhu to dovoľuje

č.2.
I. – vzdialenosť označenia pre vnútorný okraj ramena
J. – upínací popruh pre predlaktia

č.3.
upevnenie popruhu k štítu pomocou prítlačnej lišty a skrutky

č.4.
detail lišty s upevnením popruhu klincami so širokou hlavičkou v spodnej časti a skrutkou s guľatou hlavou na prednej strane štítu so zapustením matice skrutky, podloženej podložkou v lište – vhodne sú matica proti samovoľnému odťahovaniu

č.5.
madlo štítu je na celú šírku štítu, pričom uchop je na šírku dlane aj s palcom, upevnenie je dvomi skrutkami s matkami a drevenými stolárskymi kolíkmi, komponenty madla sa nelepia k sebe, ani k štítu, pre jeho ľahkú výmenu, stolárske kolíky sú pre lepšie spevnenie a fixáciu
M. – polovica šírky madla

č.6.
K. – výška od hánok po spodnú časť úchopu ruky + výstelka ruky
L. – hrobka madla, okolo 2,5 cm

č.7.
O. – predlaktie vo svojej najvyššej časti, tvorí 2/3 P., bod zakreslenia pre ramennú časť ruky

č.8.
K. – výška od hánok po spodnú časť úchopu ruky
M. – šírka rúčky meča = šírka madla (najčastejšie rozmery rúčky meča +/- 3,7 x 2,6 cm) body zakreslenia šírky madla, vnútorný je bližšie k hánkam a vonkajší je ďalej

č.9.
zakreslenie jednotlivých rozmerov a zanesenie bodov šírka dvoch prstov, dlaň s prstami s označením prednej a zadnej šírky madla od označenia hánok medzi nimi, začiatok bočnej opory predlaktia za zápästím na predlaktí najvyššia časť predlaktia, bod zakreslenia ramennej časti ruky, koniec predlaktia, dlaň s prstami, šírka dvoch prstov

Obrázok 2

Pre lepenie drevených častí použijeme lepidlo na drevo, najlepšie vode odolné, jednotlivé spájané časti spevníme drevenými kolíkmi, hlavne opory predlaktia a to s rozstupom 4 cm od seba. Stolárske kolíky odporúčam si kúpiť tyčové, bez povrchovej perforácie (cca 90 cm dlhé). Hrany štítu dostatočne zaobliť, hlavne obvod štítu a impregnovať olejom.

Cena výcvikového tábora: 20,- EUR

 

Tábor je prístupný každému záujemcovi nad 15 rokov.

 

Železná rezerva:

Potravinová zásoba: 3x konzerva malá (80g) – konzerva na deň / 2x kocka energetickej dehydrovanej stravy (NRG-5) v prípade vegetariána.

Lekárnička:

  • ovínadlo hydrofilné (6cm x 5m)
  • elastický obväz (8cm x 4m)
  • liek utišujúci bolesť
  • acylpirín (dezinfekcia, umŕtvenie, horúčka)
  • rýchloobväz, náplasť
  • balzam masť (Vietnam, Čína)
  • mikroténové vrecúško
  • 2x zatvárecí špendlík

Zápalky + zapaľovací pásik v nepremokavom púzdre (od filmu), sviečka, pevný lieh.

Dva malé rybárske háčiky (jednoduché), rybársky silón (2 x 10 m, 1 x 15 m o nosnosti 8,5 až 10 kg) v puzdre.

Ihla a niť alebo potreby na šitie vo vhodnom obale.

Celý obsah je uloženy v plátenej kapsičke, doporučuje sa púzdro na zásobníky do automatickej pušky M16 (USA)

 

Návrat na hlavnú stránku